Senior Leadership Team

IWI Ian Wingfield              Headteacher
HST Helen Staton  Deputy Headteacher
JNA John Naylor  Assistant Headteacher
SBI Stuart Birks Assistant Headteacher
MED Martin Edwards Assistant Headteacher
SLI Sue Liddle Resouces & Business Manager

Teaching Staff

David Churcher

JAL Jake Albon Science
LBR Laura Bradley Science 
KBR Kirsty Bruce English
NCA Nicola Camfield Maths
CCO David Churcher Science
NCR Chris Corker Science
PDN Paul Dean  PE / Faculty Leader
WDR Will Drennan PE
HLF Hazel Falconer Science
NFA Ness Fazil PE / SPL Y7
CFI Claire Fisher History / Faculty Leader Humanities
HFI Hayley Fisher Art / Faculty Leader Arts
JGO  James Goodenough Maths
LGR Louise Greaves MFL / Faculty Leader
JHL Joanna Hallatt English
JHA Jessica Halliday Geography / Deputy Faculty Leader Humanities
KHA Kirsty Handbury Maths / Deputy Faculty Leader
LHO Leanne Holmes English / Faculty Leader
SHO Sarah Hopkinson Science / Faculty Leader
CHO Caroline Hoyle Dance / SPL Y8
CJA Cuan Jacques Drama / Faculty Leader PSHE
MJO Matthew Johnson Geography / Deputy Faculty Leader Humanities
SKA Shaun Kawalek English
RLE Rebecca Lewis  Science / Deputy Faculty Leader
JSL Jane Lloyd Maths
RMC Rae McAlpine English / SPL Y10
JFN Jonathan Nadin ICT
KOE Kourtney Owen English/Drama
SPA Sheena Patel Faculty Leader Maths
KPE Katie Pettit Music / Faculty Leader Arts
RDR Rob Rayner PE / Geography / ICT / Deputy Faculty Leader
DLR Daniel Rodgers English
HRU Hugh Ruiz MFL
CSY Carole Selby RE / SPL Y9
ASH Amanda Shaw Food Technology / Deputy Faculty Leader
CSH Chelsea Shirtcliffe Technology
LSN Laura Snowden English / Deputy Faculty Leader
LST Liliana Stewart MFL
MTW Matt Twinning Science
MWA Mark Walker Technology / SPL Y11
NMA Natasha Walker MFL
SWA Shaun Warrington Media / Faculty Leader Technologies
CWE Claudia Lee RE
HWH Hannah White Art
BWO Barry Wolstenholme Maths
AWO Amy Woodhouse Maths
RYA Rosie Yates History

 

SENCO

Mary Thompson


Specialist T&L Faculty Support

Nicola Wildman
Bet Shawcroft

 

Teaching & Learning Assistants

Louise Aldred Emma Purdy
Tracey Bell Lynn Bown
Catherine Stokes Nicky Dawson
Nicola Graham Debbie Bridge
Caroline Higginson Philippa Johnson
Ruth Kilcline Nicola Mansell
Matthew Smith Sonia Millington
Maureen Poole Samantha Horsburgh
Joanne Smith  

                                                                                                                                         

Behaviour Improvement Programme

Paul Ashworth Student Support Co-ordinator
Neil O'Malley HLTA

 

Technicians

Jayne Brooks         Technology
Maggie Hurt                           Art
Josh Lyon-Taylor Science
Andy Robinson Design Technology/Repographics Officer
Adele Hadfield Reprographics Technician

 

Ancillary Faculty Assistants

Ann Mallon Maggie Hurt
Lorraine Hillier Jayne Brooks

                                                                                                           

Learning Support / Mentors

Junessa Chowdhury Learning Mentor
Paula Taylor Learning Mentor
Philippa Johnson Most Able Learning Mentor      

              

Data Management

Kerry Harrison Data Manager / Examinations Officer

 

Administrative

Sonya Maggs Headteacher's PA
Julia Rodgers Pastoral Administration Manager
Julie Bedford Finance Manager
Diane Sutherland Receptionist (Student Services)
Alison Rodway Edson Admin Assistant (SEND)
Donna Giove SLT Admin Officer
Angela Pooke Administrative Assistant (Pastoral)
Lesley Milner Receptionist (Visitor Reception)
Lane de Wynter Management Information Officer
Emma Powell Senior Receptionist
Tracey Bradley Admin Assistant (Pastoral)

 

Attendance      

Jacqui Brown Attendance Officer

 

Network and Media Services

John Simpson                           Information & Media Technician
Rich Hemsley Information & Media Technician

Learning Resource Centre

Helen Cheetham LRC Manager

 

Extended Services

Brian Evans Community Arts Manager

 

Lunchtime Supervisors

Christine Brooks (Senior) Marie Chambers
Hazel Packwood Julie Handley
Maureen Poole Susan Strong
Tracey Metcalfe June Stott

                                                                                               

Exam Invigilators 

Rich Fearn Helen Cockshott
Kathryn Evans Georgia Walton
Claire Grainger Marilyn Hodgett
Karen Jeffries Helen Morris
Kay Pickering Hannah Brooks
Peter Taylor Linzi Pattison
Brogan Ward Angela Barnston